Küçük-Dar Mutfaklar için Öneriler: Mutfağınızı Daha Geniş Gösterecek 7 İpucu

Küçük mutfakları daha geniş göstermek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Açık renk kullanımı, dağınıklığı minimuma indirme gibi püf noktalarını hemen hemen hepimiz biliyoruz artık. Ama uygulaması çok kolay olan ancak gözümüzden kaçırdığımız başka ipuçları da var.

Sizin de mutfağınız ufaksa ve mutfağınızı nasıl daha geniş göstereceğinizi kara kara düşünüyorsanız, sizin için derlediğim 7 maddelik dikkat edilecekler listesini mutlaka okuyun.

Hatta görsel üzerinde de mutfağınızda nerelerde nasıl uygulamalar yapmanız gerektiğini göstermeye çalıştım.  Bu görseli incelemeniz de yeterli olacaktır dar ve küçük mutfağınızı daha büyük göstermek için.

1. Mutfak Eşyalarını Tezgâha Koymayın

Mikrodalga, fırın, blender, kahve makinesi gibi eşyaların tezgâhta olması hareket alanınızı kısıtlayacağı gibi mutfağın dar görülmesine sebep olur. Bu tür eşyalarınızı buzdolabınızın üzerine koyabilir ya da mutfak dolaplarına yerleştirebilirsiniz.

 

2. Parke Zemin

Mutfağınızda parke taşları kullanarak derin bir görünüm yaratabilir ve mutfağınızı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Çapraz yerleştirilmiş parke taşları alanda oldukça derin bir görünüm yaratacaktır.

3. Eşya Yerleşimi

Mutfaktaki eşyalarınızı iyi bir şekilde organize ederek hareket alanı yaratabilir ve ortama derin bir görünüm katabilirsiniz. Mutfak eşyalarınızı masa ve sandalye takımlarıyla yakın koyarak geniş bir görünüm yaratmak hiç zor değil.

 

4. Tezgâh Seçimi

Granit, ısıya ve darbelere dayanıklı bir maddedir. Ayrıca beyaz renkte olduğu için mutfağınızda şık ve geniş bir görünüm yaratacaktır. Granit tezgâh seçerek hem rahatlıkla yemek yapabileceğiniz bir ortam yaratabilir hem de mekâna geniş bir görünüm katabilirsiniz.

 

5. Katlanır Masa ve Sandalyeler

Yalnızca yemek yerken açacağınız masa ve sandalyeler mutfağınızında geniş alan olmasını sağlayacaktır. Eğer masa ve sandalyeleriniz mutfakta büyük bir alan işgal ediyorsa katlanabilir eşyaları tercih edebilirsiniz.

6. Açık Renk Tonları

Gerek duvar dekorasyonunda gerekse eşya seçiminde açık renk tonlarını kullanarak mutfağınızı geniş gösterecek bir görünüm elde edebilirsiniz. Özellikle beyaz renk ışığın mutfakta daha çok yansımasını sağlayacak ve bu kontrast genişlik algısı yaratacaktır.

7. Saklı Raf ve Dolaplar

Saklı raf ve dolapları tercih ederek mutfağınızda alan yaratabilirsiniz. Bu tercih, rutubet riski yüksek olan geniş dolaplardan daha sağlıklı olacağı gibi mutfağınızda geniş bir alan yaratmanızı sağlar.

Küçük Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close