Josephine Koltuk Modelleri ve Kullanım Alanları

Dekorolog.com‘daki bu yazımda josephine koltuk bir diğer adıyla chaise longue modellerinden ve nerede nasıl kullanabileceğimizden bahsedeceğim.

***

Herkesin dinlenmeye ihtiyacı var, ama bizim gibi dekorasyon düşkünlerinin dinlenmek için şık ve modern koltuklara ihtiyacı var. 🙂 Öyle her koltuğun, sandalyenin üzerinde rahat edemeyebiliriz biz. İşte bu yüzden bu yazımda dinlenme koltuğu olarak nam salan Josephine koltukları sizin için inceleyeceğim.

Josephine Koltuk Nedir?

Tek taraflı sırt ve kol dayama yeri olan lüks ve gösterişli koltuklara josephine denir.

Asıl adı “chaise longue” yani “şezlong” olan ancak dilimize Josephine olarak yerleşen bu koltuk, uzanma ve dinlenme amacıyla kullanılır.

josephine koltuk nedir

Unutmadan bu koltuğa Kleopatra koltuğu da denmektedir.

Hikayesi

Çıkış yeri Fransa olan bu koltuklar, dönem kadınlarının taktığı sert korseler nedeniyle rahat nefes alabilmek için gün içinde elbiselerini çıkarmalarına gerek kalmadan uzanmalarına olanak tanırdı.

Hatta Josephine adının Fransız politikacı Napolyon’un eşi Josephine’den geldiği rivayeti de yukarıdaki kullanım amacını desteklemektedir.

Bu ilginç koltuğun hikayesini de kısaca öğrendiğimize göre nerede, nasıl kullanabileceğimize, ev dekorasyonuna nasıl dahil edebileceğimizden söz etmeye başlayabiliriz.

Josephine Koltuk Nerede Kullanılır?

Terapi Odalarında

Josephine koltukların kullanım alanlarını düşündüğümüzde ilk akla gelen terapi odaları oluyor öyle değil mi?  🙂 Karşınızda Freud, uzanmışsınız divana, çocukluğunuza dönüyorsunuz…

Freud terapi koltuğu divanı

Pardon konumuz josephine koltuktu dimi? 🙂 Ama dikkatli bakarsanız bu divanın da tek taraflı başınızı yaslayarak uzanabileceğiniz bir formda olduğunu görürsünüz.

Neyse demem şu ki psikolog ve psikiyatristler kliniklerinde josephine koltuklarına yer verebilir. Çok da şık ve kullanışlı olur.

Yatak Odasında

Josephine koltukların evde en çok yatak odasına yakışacağını düşünüyorum. Tabii geniş bir yatak odasıysa.Pencere kenarına ya da yatağın ayak ucuna koyacağınız josephine ayrı bir hava katacaktır dekorasyona.

Salonda

Peki bu koltuğu salonda nasıl kullanabiliriz diye soracak olursanız, çok fazla örneği var. Fotoğraflardan ilham alacağınızı umuyorum.

josepjine kullanım alanı salon

josephine koltuk kullanım alanı salon

josephine koltuk kullanım alanları salon

josephine kullanım alanı

Banyoda

Evet, kulağa çok saçma geliyor. Ama Victoria dönemindeki bir banyo dekorasyonu için bu çok normal 🙂

Josephine Koltuk Modelleri

Farklı ortamlarda kullanabileceğiniz chaise longue’lar model, renk, desen, kumaş ve malzemedeki çeşitlilik sayesinde her dekorasyon stiline hitap ediyor.

Hep lüks ve gösterişli bir koltuk olduğundan bahsetsek de aslında çiçekli ya da bohem tarzda da modellerini bulup evde, ofiste, otellerde vs. kullanmak mümkün.

Bakalım siz hangi Josephine koltuk modelini daha çok seveceksiniz. Yorum yazmayı unutmayın  🙂

Klasik

klasik josephine koltuk

Modern

modern josephine koltuk

Shabby Chic

shabby chic josephine koltuk

Bohem

bohem dinleme koltuğu

Lükssiyah lüks josephine koltuk

Ikea

ikea chaise lounge

Retro

retro chaise lounge

Josephine Koltuk ile Dekorasyon Fikirleri

Uzanıp kitap okuyabileceğiniz, şömine başında şarabınızı yudumlayabileceğiniz, öğle uykusuna dalabileceğiniz bir koltuk hayal edin. Sizi tamamen rahatlatacak ve özel hissettirecek bir tasarıma sahip olan josephine koltukları ev dekorasyonuna dahil etmek için sabırsızlanıyorsanız aşağıdaki örnek uygulamalardan ilham alabilirsiniz.

 

Şimdi söyleyin bakalım siz hangi Josephine’nin üzerine uzandığınızı hayal ettiniz? 🙂

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close