Evde TV Ünitesi Yapımı: Ahşap ve Paletten TV Ünitesi Fikirleri

evde tv ünitesi yapımı

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Dekorolog.com‘daki bu yazımda evde TV ünitesi yapımı için birbirinden kolay ve yaratıcı kendin yap fikrini bir arada bulabilirsiniz.

***

kütükten ayaklı tv ünitesi yapımı

Televizyon evlerin özellikle de salonların merkezi konumunda. Koltukların ve yemek masasının yerleşimi bile televizyonun olduğu yere göre belirleniyor.  Bu sebeple tüm ilgiyi üzerinde toplayan televizyonun üzerine kolduğu dolabın ya da etrafında rafların da estetik olması, evin dekorasyonuna uyum sağlaması beklenir.

Ancak bir TV ünitesi almak 300TL’den başlayıp ebata ve özelliğine göre 2bin TL’lelere kadar çıkmaktadır. Kısacası Google’daki “Kendim TV ünitesi yapmak istiyorum” aratmaları boşuna değil 🙂 Ama hiç merak etmeyin, birazdan sunacağım fikirlerle neredeyse hiç para harcamadan kendi evde tv ünitesi yapımı projenizi hayata geçirebilirsiniz.

evde tuğla ve tahtadan tv ünitesi yapımı

Ağaçtan, paletten, tuğladan ya da pazar kasalarından yardım alarak tasarlayabileceğiniz yapılışı oldukça basit TV ünitesi fikirlerini, gerekli malzemeleri ve adım adım kendi tv standınızı nasıl yapacağınızı öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız hemen asıl konuya giriş yapıyorum.

Paletten TV Ünitesi Nasıl Yapılır?

Marketlerde, inşaatlarda yük taşımak için kullanılan ahşap paletleri çok fazla mobilyaya dönüştürebileceğimizi artık biliyoruz. Bunlardan biri de televizyon standı yapmak.

paletten tv ünitesi yapımı

Malzemeler:

  • Palet 1 ya da 2 tane
  • Vida
  • Matkap
  • Tekerler
  • Testere

Yapılışı:

İster 1 ister 2 paleti üstüste koyarak televizyonunuzu bu yükseltinin üzerine yerleştirebilirsiniz. Ancak marangozluk becerilerinize güveniyorsanız sadece 1 paleti istediğiniz ebatta keserek de daha az malzeme ile tv ünitenizi yapabilirsiniz. Eğer harek edebilecen bir dolap tasarlamaksa niyetiniz, ki doğarudan üzerine TV koyacağınız için bunu pek önermiyorum, 4 adet tekerler alarak matkap ve vidalar yardımı ile tv ünitenize sabitleyebilirsiniz.

beyaz palet tv ünitesi nasıl yapılır

Paletten TV ünitesinin bölmelerine kitap, uydu ya da modem kutularını yerleştirebilirsiniz. Ayrıca varsa boya, paleti boyayıp vernikleyerek salonun dekorasyonuna daha uyumlu hale de getirebilirsiniz. Ancak endüstriyel dekorasyon baz alınarak döşenmişse eviniz ham haliyla ağacı bırakmanız en doğrusu olacaktır.

beyaz paletten tv ünitesi boyama

paletten büyük tv ünitesi yapılışı

paletten tv standı nasıl yapılır

ahşap tv ünitesi yapımı

evde tv ünitesi yapımı

Farklı olarak paletlerden neler yapılır diye merak ediyorsanız ilgili yazıya göz atabilirsiniz: “Ahşap Paletlerden Neler Yapılır?

Ağaçtan Evde TV Ünitesi Yapımı

Ağaç dediysem bildiğiniz ham kütükten bahsediyorum. Hatta kalası da bu başlık altındaki ünite fikirlerine dahil edebiliriz.  Bakalım ne gibi harika tasarımlar yapabiliyormuşuz bu malzeme ile.

evde ağaçtan tv ünitesi yapımı

Malzemeler:

  • Kütük panel
  • Metak/ahşap ayak
  • L demir
  • Matkap
  • Vida

Yapılışı: 

Evde tv ünitesi yapma işini bir üst seviyeye taşıyıp ahşap ya da metal ayaklı modellere geçiyoruz. Burada en önemli olan şey ayakları düzgün bir şekilde ağaç panele sabitlemektir. Dilerseniz bunun için eli bu tarz işlere yatkın birinden yardım isteyebilirsiniz.

adım adım tv ünitesi yapımı

Örnekteki anlatımda da gördüğünüz gibi L demir yardımı ile ağaca ayak ekleyebilirsiniz kolayca. Aşağıda da farklı ayaklı TV ünite fikirlerini bulabilirsiniz.

şık tv ünitesi yapımı

ayaklı tv ünitesi yapımı

kütükten tv ünitesi yapımı

tv ünitesi raf yapımı

Tuğla ve Tahtadan Kolay TV Ünitesi Yapımı

Hiçbir yapıştırıcıya, çiviye, çekice, matkaba ve vidaya ihtiyaç duymadan sadece 2 malzeme ile yapabileceğiniz çok kolay bir fikir var şimdi sırada.

tuğla ve tahtadan tv ünitesi nasıl yapılır

Tuğlaları üst üste koyun ve üzerine tahtayı yerleştirin. İster televizyonu duvara monteleyin tahtanın üzerini dekoratif aksesuarlarla süsleyin isterseniz de televizyonu tahtaya koyun.

Birden fazla tahtayı tuğlaların arasına sabitleyerek eşyalarınızı depolayacağınız bölmeler de oluşturabilirsiniz.

tuğla ve tahtadan tv ünitesi yapılışı

tuğla ve tahtadan tv ünitesi yapımı

Tahta ve tuğla ikilisi ile yapılabilecek diğer kendin yap projelerine göz atmak için ilgili yazıyı okumayı unutmayın: “Tuğla ve Tahta ile Yapabileceğin 8 Kendin Yap Fikri

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close