Dekorasyonda Yaşanmışlık Hissi – Anı Yüklü Eşyalar

Bir eşya sizi 20 yıl öncesine götürebilir. Tıpkı bu sallanan koltuğun beni çocukluğuma götürdüğü gibi.
Facebook’ta rastladım bu sallanan koltuğa. İkinci el ürünleri alıp satmanızı sağlayan “Dekopasaj” isimli site paylaşmıştı.
Bir anda kendimi bilinçaltımın derinliklerinde buldum. Babaannemlerin evindeydim. Koltukta sallanırken gördüm kendimi.
Aynı koltuktan babaannemlerde de vardı. Sadece kumaşının deseni farklıydı. Ama yine de beni çok eskilere götürmeyi başarmıştı.
Hatta o kadar ki, bu koltukla birlikte evdeki diğer tüm eşyalar gözümde canlanmaya başladı.
Arkası kitaplık olan bir koltuk, kocaman aynalı bir konsol, vitrine dizilmiş turuncu fincanlar, upuzun bir yemek masası…

Sanırım “Dekopasaj”ın yaptığı ikinci el ürün satmaktan daha fazlası. Anılarıyla buluşturuyorlar insanı. Eskiyi sevdiriyorlar. Dekorasyona nasıl nostaljik bir dokunuş yapabileceğinizi gösteriyorlar. Geçmişe sahip çıkıyorlar.

Yanlış hatırlamıyorsam Japonlar, birbirlerine kullanılmış, mutlaka bir taraflarında çizik ya da kırık olan eşyaları hediye ediyorlarmış. Yaşanmışlık yüklü eşyaların daha değerli olduğuna inandıklarının göstergesi bu.

Bizim kültürümüzde yavaş yavaş kazanılıyor bu anlayış.

Yavaş yavaş, çünkü yeni şeyleri daha çok seviyoruz biz. Yeni bir ev, yeni koltuklar, yeni halılar, yeni yastıklar, yeni biblolar… Eskilerden bir an evvel kurtulma telaşı içindeyiz.

Ancak neyse ki bize eskinin, yaşayan, bir ruhu olan eşyaların değerini hatırlatmaya çalışanlar var. Feriköy Antika Pazarı var mesela, Çukurcuma eskicileri var. Ve şimdi de “Dekopasaj” var.

Belki anılarınızı arıyor, belki de yeni anılara yer açmak istiyor olabilirsiniz. İşte böyle zamanlarda çok işinize yarayacak bir pazar yeri burası.
Sadece eskileri değil, vintage ve antika ürünlerin yanısıra modern tarzın da ikinci elini bulabilirsiniz burada. Eğer siz bir şeyler satmak istiyorsanız, bunun için de kullanabilirsiniz “Dekopasaj”ı.
Ayrıca zamanı olmayan ama Çukurcuma sokaklarında gezmek için can atanların çok seveceğini düşündüğüm bir site.
Siz de bu tarz ürünleri seviyorsanız hem göz gezdirmek, hem dekorasyona vintage detaylar katmak, hem de satmak istediğiniz eşyaları kıymetbilir birilerine ulaştırmak için “Dekopasaj”ı  ziyaret edebilirsiniz.
Meraklıları için sitenin adresini paylaşıyorum: www.dekopasaj.com

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close