Dekorasyonda Kızılderili Trendi: Navajo

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Size Amerika’nın çöllerinden dekorasyona uzanan etnik bir trendden bahsetmek istiyorum. Bir Kızılderili halkı olan Navajo’nun adı ile anılan bu etnik dekorasyon trendi, ilk gördüğümde beni çok etkiledi. Nedenini soracak olursanız, yaklaşık 3 senedir her yaz bize dayatılan flamingo ve palmiye yapraklarından farklı bir öneri sunuyordu çünkü.

Navajo tarzı desen ve ürünlerin Türkiye’ye çok daha sonra geleceğini hepimiz biliyoruz. Ancak dünyada dekorasyon alanında trend ne diye soracak olursanız, 2018’de panço desenleri, kızılderili başlıkları, geometrik çizgiler, kovboy çizmeleri, etnik renk ve desenler bir adım öne çıkıyor diyebilirim.

Dilerseniz bu yeni stili daha yakından tanıyalım.

Navajo Nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi Navaho, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona, New Mexico ve Utah eyaletlerinde yaşayan Atabaskların Güney Atabaskları grubundan olan bir Kızılderili halkıdır. Navajolar’ın kendine ait bir dili vardır. Navahoca konuşan bu halk, Pueblolar tarafından “Apachu” olarak anılırdı.

Navajolar, maskeli dans, sepetçilik ve seramikçilik gibi birçok kültürel uygulamayı benimsemişlerdir. Pueblolar’dan dokumayı, İspanyollar’dan da gümüş işini öğrenmişlerdir.

Bu zanaatlerin dekorasyona yansımasını fotoğraflarda görebilirsiniz. Hasırın sepetten avizeye kadar pek çok farklı şekilde uygulanmıştır mesela…

Navajo Trendi

Navajo trendini diğer etnik stillerden nasıl ayırt edersiniz? Renkler, desenler, malzemeler?

Bu stilin renkleri gün batımından sakinleştirici aqua yani mavi tonlarına uzanır. Doğanın bize sunduğu renk cümbüşünü tasarımlarda gözlemleyebilirsiniz. Kullanılan malzemeler ise rustik ve lüks bir çizgidedir. Desenler etnik kültürün içinden gelen geometrik isyanlar şeklindedir.

Çölü, Kızılderili hayatını, kovboyları yansıtan tüm öğeler Navajo trendinin yansımalarını oluşturur.  

Dekorasyonda Navajo Yansımaları

Her yeni trend önce giyim modasında karşılığını bulur. Kabul gördükten sonra dekorasyonda da uygulanmaya başlanır. Bunu, dekorasyonun hızlı tüketime uygun olmayan bir alan olmasından kaynaklanmasına bağlayabiliriz.

Kim her sezon trende uygun şekilde yatak başlığını değiştirir ki?

Ama söz konusu tasarım olduğu için kendini yenilemek ve güncel tutmak isteyen pek çok dekorasyon markası Navajo izlerini koleksiyonlarında yer veriyor.

Duvar kağıdından, ev tekstil ürünlerine, dekoratif aksesuarlardan küçük mobilyalara kadar farklı ürün gruplarından Navaho stiline ait renk ve desenler kendine yer buluyor.

Navajo Stili Dekorasyon Örnekleri

Farklı detaylarda gizlenmiş bu yepyeni stilin izlerini birkaç farklı üzerinde anlatmaya çalışacağım.

Perdede kullanılan etnik desen ve renk birlikteliği yine Kızılderili temasını yansıtan deri örgü bağ ile tamamlanıyor.

Hepiniz kızılderili pançolarındaki renk ve desenleri hatırlıyorsunuz öyle değil mi? İşte bu yastıkta pançodan ilham alan çizgilerdeki göz alıcı şovu şöminenin renkleri ile bütünleştiğini görebilirsiniz.

İşte her şeyi ile Kızılderili stilini yansıtan bir kombin.

Duvar kağıdı, kırlent, halı ve tabii ki yılan figürü… Bu köşede lüks – etnik uyumunu çok yakından takip edebilirsiniz.

Cesur geometrilerdeki alçak oturma yerleri, büyük bir gökyüzünden esinlenen bu çağrışımsal fon ile bir araya getirilmiş, temkinli Navajo ruhunu yakalamıştır.


Kaynak:  1

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close