Cadılar Bayramı Süslemeleri ve Ev Dekorasyonu Fikirleri

Her sene 31 Ekim’de kutlanan Halloween için evde, ofiste ya da kafe restoranlarda hazırlık yapmak isteyenler için birbirinden korkutucu Cadılar Bayramı süslemeleri ve ev dekorasyon fikirlerini derlemeye çalıştım 🙂
Cadılar Bayramı Süslemeleri

Cadılar Bayramı dekorasyon fikirlerine geçmeden önce bal kabağı, hayalet, yarasa, karga, cadı ve cadı süpürgesi, örümcek gibi şeylerin süsleme olarak tercih edildiği bir parti havasında kutladığımız Halloween aslında nedir, neden kutlanır gibi detaylara da kısaca değinmek isterim.

Cadılar Bayramı Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Halloween Türkçe ifade etmek gerekirse Cadılar Bayramı, eski bir inanışa göre cadıların, hayalet ve hortlakların ortaya çıktığı gece olarak bilinir. 31 Ekim’de kutlanır.

Cadılar Bayramı Neden Kutlanır?

Günümüzde Hristiyanlar tarafından kutlanan Cadılar Bayramı’nın kökeni Pagan Keltlerin Samhain Festivali’ne dayanmaktadır. Samhain kelimesi sam (yaz) ve fuin (son) Eski İrlandaca kelimelerinden türemiştir. Yazın bitişi olarak kabul edilen ve aynı zamanda hasat mevsiminin de sonu olan 31 Ekim’i 1 Kasım’a bağlayan gece kutlanır.

1. yüzyılda Kelt topraklarını fetheden Romalılar 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü 1 Kasım olarak değiştirmiş 31 Ekim’i ise Azizler Günü’nün Arifesi olduğu için kutsal kabul etmiştir. Halloween adı da buradan gelmektedir. Holy evening, kutsal akşam demektir.

Cadılar Bayramı Nasıl Kutlanır?

Cadılar Bayramı’nda kötü ruhları korkutmak ve kaçırtmak için bal kabağı oyularak üstüne korkunç suratlar çizilir. İnsanlar o gün yüzlerine cadı, hortlak gibi görünecekleri şekilde makyaj yapar, kostümler giyerler. Çocuklar kapı kapı dolaşıp şeker ve para toplarlar.

Cadılar Bayramı Süslemeleri ve Dekorasyon Fikirleri

halloween süslemeleri

Son zamanlarda ülkemizde de eğlence amaçlı kutlamalar yapılan 31 Ekim Halloween için çok farklı süsleme fikirleri var. Bunların içinde ilk akla gelen tabii ki bal kabağı kullanılarak yapılanlar. Ama ben elimden geldiğince klişe Cadılar Bayramı sembollerinden başlayıp en ilginç olanlara doğru bir sıralama yapmaya çalışacağım. Belki bu seneki 31 Ekim’de sizde evinizde deneme şansı bulabilirsiniz 🙂

Ev Dekorasyonunda Cadılar Bayramı Sembolleri

  • Bal Kabakları

Ama en ürtücü olanlarından… Balkabaklarını oyun, üstüne korkunç suratlar oluşturacak şekilde yüzler çizin ver kabakların içine mum ya da ampuller yerleştirerek ister kapıya, ister bahçenize ya da balkona , isterseniz de evinize asın. İşte ise en klişe Cadılar bayramı süslemesi. 🙂

Cadılar Bayramı Süslemeleri Bal kabağı Fikirleri

  •  Cadı Şapkaları

Bir diğer Halloween figürü ise Cadı şapkası. Siyah sivri bu şaplaları karton, makas ve bir yapıştırıcı yardımı ile kolayca yapabilir, görselde olduğu gibi tavana asabilirsiniz.

Cadılar Bayramı Süsleme Fikirleri

Web Site Tasarımı ve Sosyal Medya Yönetimi

  • İskelet

31  Ekim’de korkmak gerek. O zaman işin içinde iskeletler olmazsa olmaz. İskeletleri aklınıza gelebilecek her şekilde kullanabilirsiniz. Kapı süsü sadece ufak bir ayrıntı.

Cadılar Bayramı Süslemeleri iskelet

  • Cadılar ve Süpürgeleri

Cadıların şapkalarından daha ünlü bir şey varsa o da uçan süpürgeleridir. O zaman çalı çırpı toplayı siz de Cadılar Bayramı süslemeleri için süpürge yapıp duvarlara asabilir, dekoratif amaçlı kullanabilirsiniz.

Cadılar Bayramı Süslemeleri cadı süpürgesi

  • Kuru Kafalar

Kocaman bir iskeleti salonun ortasına oturtmak yerine sadece kuru kafayı da Halloween süslemesi olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Cadılar Bayramı Süslemeleri kuru kafalar

  • Kargalar

Kara olması ve ürkütücü ötmesi nedeniyle kötü şeylerle bağdaştırılan kargaları da bu eğlenceli pardon korkunç günde 🙂 kullanmayı sakın es geçmeyin.

Cadılar Bayramı Süslemeleri kargalar

  • Yarasalar

Mağaraların koruyucu memelileri yarasalar da bir diğer Cadılar Bayramı simgelerinden. Duvar süsünden, masa dekoruna kadar aklınıza gelebilecek pek çok alanda yarasalardan yararlanmanız mümkün.

Cadılar Bayramı Süslemeleri yarasalar

  • Örümcekler ve Ağları

Sanırım en çok kortktuğum şeylerden biri olan örümcekler evinizi Cadılar Bayramı’na hazırlarken dekor amaçlı kullanabileceğiniz önemli ayrıntılardan.

Cadılar Bayramı Süslemeleri örümcek

  • Hayaletler

Cama hayalet sticker’ı yapıştırmak, bir bitkinin üzerine çarşaf atıp ona göz ağız çizmek ya da başka bir şey… Ama hayalet olmazsa Cadılar Bayramı eksik demektir benden söylemesi.

Cadılar Bayramı Süslemeleri hayalet

  • Kara Kediler

Uğursuzluk getirmeleriyle nam salmış kara kedileri Cadılar bayramı süslemesi olarak listeye dahil etmeseydim olmazdı. Onlar da kötü ruhları korkutmak için Halloween’da faydalanabileceğiniz simgeler arasında yerini alıyor.

Cadılar Bayramı Süslemeleri

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close