Müstakil Ev Girişi Nasıl Olmalı? Müstakil Ev Girişleri için Farklı Fikirler

müstakil ev girişi nasıl olur

Yıllardır hayalini kurduğunuz müstakil eve kavuştunuz.  İstediğiniz gibi dayayıp döşediniz. Ancak hâlâ dışarıdan baktığınızda içinize sinmeyen bir şeyler var.

Sorun belki de bahçeden eve uzanan yürüyüş yolu, kapı önü ve bahçe süslemesi gibi detayların evinizin dış görünüşünü tamamlamıyor olmasıdır.

müstakil ev giriş yolu

Müstakil ev girişi için yaptığınız düzenlemeler de tıpkı evin odalarını döşerken gösterdiğiniz özeni hak ediyor. Üstelik evinizin albenisini ortaya çıkaran, insanları içeriye davet eden de yine peyzaj çalışması.

Eğer henüz peyzaj için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar  vermediyseniz ve müstakil ev girişi için farklı fikir arayışındaysanız derlediğim kapı önü düzenleme örneklerinden ilham alabilirsiniz.

müstakil ev giriş fikirleri

Tek katlı ya da 2 katlı, bahçeli ya da bahçesiz; eğer eviniz müstakilse birkaç küçük düzenleme ile dış görünümünün de sizi tatmin etmesini sağlayabilirsiniz.

Müstakil Ev Girişi Nasıl Olmalı?

Zevkleriniz dışında evle bütünleşen bir giriş tasarlamak için aşağıdaki noktalara dikkat ederek kusursuz bir peyzaj ortaya koyabilirsiniz:

müstakil ev girişi

  • Müstakil ev girişinin dış cephe uygulamasına uyumlu şekilde yapılmasına özen gösterin.
  • Müstakil ev girişi yapılırken bahçenin büyüklüğü göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Müstakil ev girişinin genişliği kapı genişliğine uygun olarak tasarlanmalıdır.
  • Müstakil ev girişinde dış cephe rengiyle uyumlu renkler kullanılmalıdır.
  • Müstakil ev girişi modeli evin tarzına uygun olarak seçilmelidir.

Müstakil Ev Girişi Modelleri

Kendinize ait bir evin saymakla bitmeyen olumlu yanları vardır. Bahçesini dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz mesela ya da kapı girişine dilediğiniz şeyi koyabilirsiniz. Size karışan komşular yok artık, apartman yöneticisi yok, kurallar yok, herkesle uyumlu sağlama derdiniz yok…

Bakalım bu kadar özgürken evinizin dışarıdan nasıl görünmesini isteyeceksiniz.

İşte sizin için seçtiğim kapı önü için giriş fikirleri:

Verandalı Kapı Önü Fikirleri

verandalı müstakil ev girişi

Geniş bir verandaya uzanan ahşap merdivenler ve evin rengiyle uyumlu seramik saksılar… Misafirler için sıcak ve samimi bir karşılama yapmak istiyorsanız kapı girişi için oturma alanı olan bir veranda tasarlayabilirsiniz eviniz için.

Tek Katlı Kır Evi Peyzajı

tek katlı ev kapı önü fikirleri

Evinizin tarzı, mimari stili ve tabii ki çevresiyle uyumunu göz önünde bulundurarak doğayla bütünleşik bir görünüm yakalamak için toprak saksılarda yetiştirdiğiniz sarmaşıkları kapı üstünden sarkıtabilirsiniz.

Tek Katlı Beyaz Ev Girişi

tek katlı ev kapı önü fikirleri

Evinize ait büyük bir bahçe olmasa da kapı önü saksıları ile evinizin duvarlarını tıpkı bir bahçe gibi renklendirebilirsiniz.

Renkli Amerikan Siding Kaplamalı Ev

tek katlı ev giriş modelleri

Eğer renkli bir dış cepheye sahipse eviniz farklı renkteki saksı ve çiçekleri gönül rahatlığıyla merdivenlere dizebilirsiniz.

Tek Katlı Modern Beton Giriş

müstakil ev giriş kapısı fikirleri

Beton görünümlü modern bir yapı için bahçe düzenlemesinde büyük taşlar, çakıllar ve çit bitkilerini tereddüt etmeden kullanabilirsiniz. Eğer yeriniz varsa kapının yanına kocaman bir toprak küp ya da metal bir heykel koyabilirsiniz. Evin modern tarzını pekiştirecektir.

Renkli Ahşap Merdivenli Giriş

renkli müstakil ev girişleri

Amerikan siding kaplamalar müstakiş evlerde oldukça yaygın kullanılan bir malzemedir. Ancak renklileri tercih edildiğinde ahşapla uyum sağlamayacağı düşünülür. örnekte olduğu gibi veranda, merdiven gibi zemin döşemesi için ahşabı kullanabilirsiniz. Burada önemli olan seçtiğiniz ahşabın dış cephe renklerine uyum sağlamasıdır.

Modern Taşlı Giriş

müstakil ev giriş fikirleri

Büyük beton karoları üst üste yerleştirerek geniş basamaklardan oluşan bir yol yapmak modern evler için oldukça iyi bir fikir.

Eve Giden Ağaçlı Taş Yol

müstakil ev giriş modelleri

Bahçesinde ağaç olan bir müstakil ev için giriş yolu tasarlamak ışıklandırmadan taş seçimine kadar doğallığı ön planda tutmayı gerektirir. Yukarıdaki örnek giriş planı evi mükemmel şekilde tamamlıyor.

Simetrik Kapı Önü Düzenlemesi

müstakil ev girişleri

Her iki yandaki korkuluklar, yukarıdan asılarak sarkıtılan çiçeklikler, kapının yanındaki pencereler… Risk almak istemeyenler tıpkı burada olduğu gibi simetrinin büyüleyici etkisinden faydalanabilir peyzajda da.

Yerden Işıklandırmalı Yol

müstakil ev girişi ışıklandırma

Evinizin gece de harika görünmesini istemez misiniz? Cevabınız evetse, o halde ışıklandırmaya 2 kat önem vermelisiniz. Evin etrafına koyduğunuz ışıklandırmaların yanında kapıya giden yolu da farklı stillerde aydınlatmak hem fonksiyonel hem de tasarım açısından evi tamamlayacaktır.

Arnavut Kaldırımlı Yol

müstakil ev girişi nasıl olmalı

Küçük şirin bir evin girişine ulaşmak için yine şirin Arnavut kaldırımlı bir yola ne dersiniz? Tabii ki yeşillikler içinden eve giden…

Ahşap Çardaklı Giriş

çardaklı müstakil ev girişi

Kapıya ulaşmak uzun bir yolculuk gerektiriyorsa ahşap direkler yardımıyla çardak oluşturabilir hem güneşin etkisini aza indirebilir hem de dış cepheyi daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Çakıl Taşlı Zen Yolu

çakıl taşlı giriş yolu

Yeşil çimenler arasından eve uzanan dar bir yolu çakıl taşlarıyla süslemek bahçenizi güzelleştirdiği gibi ruhunuzu da dinginleştirmeye yardımcı olacaktır.

Modern Müstakil Ev Girişi


modern müstakil ev girişi

Akasyalı Karşılama

kır evi giriş fikirleri

Küçük bahçesi taş duvarlarla çevrilmiş mavi ahşap pencereli beyaz evin tek ihtiyacı olan mor salkımlı akasya… Mis kokusu ve göz dolduran güzelliğiyle evinizin yoldan gelen geçen herkes tarafından fotoğraflanmasına neden olacağı kesin.

Mavi Ortancalar İki Yanda

kapı önü dekorasyon fikirleri

Ev girişlerini dekore ederken çiçekler, saksılar ve aplikler en büyük kurtarıcılar. Ancak büyük bir giriş için çiçek seçimini de ona göre yapmalısınız. Burada farklı bir örnek olarak mavi ortancaları seçtim. Siz zevkinize ve tabii ki müstakil evinizin görünümüne uygun olarak başka çiçekleri de kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close