Kumaş Çeşitleri: Dekorasyonda Kumaş Seçimi Nasıl Olmalı?

KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Ev dekorasyonu, insanların yaşamlarını daha konforlu ve estetik hale getirmek için yaptığı düzenlemelerin bir parçasıdır. Dekorasyonda mobilyalar, aksesuarlar ve duvar dekorasyonları önemlidir, ancak kumaşlar ev dekorasyonunun en önemli ve vazgeçilmez parçasıdır. Kumaş çeşitleri, evinize renk, desen ve doku ekleyerek sıcak, davetkar ve güzel bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. 

kumas-cesitleri-secimi

Evinize uygun kumaş seçeneklerini seçerken, öncelikle olarak hangi odayı dekore edeceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Oturma odası, yatak odası, yemek odası, çocuk odası gibi alanlarda kullanılan kumaşlar farklılık göstermektedir. Ayrıca, yatak odası perdelerinin ışık geçirmemesi daha sağlıklı bir uyku geçirmenize yardımcı olacağı gibi yemek odası için de kolay temizlenebilen kumaşlar tercih etmeniz masa üzerine dökülen yiyecekleri temizlenmesini kolaylaştıracaktır. 

Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

En çok kullanılan kumaş çeşitleri şunlardır: Keten, kadife, naylon, polar, pamuklu, pazen, kenevir, yün, ipek, denim, asetat, ‌‌akrilik.

Tabii bu kumaş türlerinin hepsi dekorasyonda kullanılmaya elverişli değildir. Özellikle ev dekorasyonunda pamuklu, keten, kadife ürünlerin tercih ettiğini görebilirsiniz.

kumas-cesitleri-nelerdir

Kumaş çeşitlerinden, evinize uygun renk, desen ve dokuları seçebilir ve bulunduğunuz ortama tarzınızı yansıtarak sizin ve misafirlerinizin mutlu hissetmesini sağlayabilirsiniz. Kumaşların, mobilya veya aksesuarlara göre değiştirmesi daha kolay olduğu için sıkıldığınızda hızlı kolayca değişiklik yapabilirsiniz.

Perdeler, yastıklar, masa örtüleri ve döşemeler gibi pek çok farklı yerde kullanılabilen kumaşlar, evinizi güzelleştirmek için mükemmel bir seçenek olacaktır kendinize ve evinize zaman ayırın. Unutmayın küçük değişiklikler evinizde büyük farklılıklar yaratabilir. 

Kumaş Modeli Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

kumas-secerken-nelere-dikkat-edilmeli

Kumaş modelleri, pek çok farklı türde kumaştan oluşmaktadır. Bu nedenle, seçeceğiniz kumaşları kullanım alanına göre seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, oturma odası için kalın ve dayanıklı bir kumaş seçmek, yemek odası için kolay temizlenebilen bir kumaş seçmek doğru olacaktır.

Kumaş Fiyatları 

Beğendiğiniz kumaşlarla evinizi uygun fiyatlarla yenileyebilirsiniz. Uygun desen, renk ve dokuları seçerek kişiselleştirilmiş bir ev tasarlayarak misafirlerinizin dikkatini çekebilirsiniz. 

Kumaş fiyatları, istediğiniz kumaşın çeşidine, renk ve desenine, ölçüsüne, leke tutmaz, su geçirmez vb. özelliklerine ve kalitesine göre farklılık gösterir. Dilerseniz kumaşları online olarak alarak daha uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Ölçüleri doğru aldığınız müddetçe seçtiğiniz kumaşın kullanacağınız alanda daha estetik ve iyi görünmesinde online alışverişlerde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close