Berber Dekorasyonu & Kuaför Salonu Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

erkek berber dekorasyonu

Berber ve kuaför salonlarında dekorasyon, müşterilerin deneyimini ve memnuniyetini doğrudan etkileyen en önemli konulardan biridir. Bir berber dükkanının dekorasyonunda kullanılan materyaller, renkler ve ışıklandırma, müşterileri doğrudan etkileyebilir. Bu sebeple, berber dekorasyonu, hem fonksiyonel hem de estetik açıdan ele alınmalıdır. Kendimizi daha iyi ve bakımlı hissetmek için gittiğiniz güzellik salonlarında ilk dikkat çeken şey dekor olacağı için her adımı düşünülerek yapılmalıdır.

 

unisex-berber-dekoru

Bu yazıda sizlere bol kuaför salonu fotoğrafları paylaşarak berber dekorasyonu nasıl olmalı bilgi vermeye çalışacağım. Umarım berber dükkanını yenilemeyi ya da yeni bir yer açmayı düşünenler için fikir verici olur.

Berber Dekorasyon Ürünleri Nelerdir?

Burada makas, tarak gibi detaylara girmeden ki bence bu malzemelerin görünümü de dekorasyonun bir parçası olarak düşünülmeli, daha çok mekanın atmosferine odaklanarak dekor ürünlerini sıralayıp sonrasında seçerken nelere dikkat etmeliyiz başlığına geçiş yapacağım.

İşte bir berber dükkanının olmazsa olmaz dekorasyon ürünleri:

  • Kuaför aynaları
  • Berber koltukları
  • Bekleme koltukları
  • Kuaför tezgahları
  • Aydınlatma ürünleri
  • Berber duvar dekorları
  • Dolaplar ve raflar

Berber Ürünleri Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Kuaförünüzü dekore ederken ürünlerin seçimi oldukça önemlidir. Bu aşamada sizin için nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

Kuaför Ayna Seçimi

lüks kuaför salonu dekoru Geniş ve yüksek kaliteli aynalar, mekâna derinlik katar. Bu sebepler hem dekorasyon hem de berberin işini kolaylaştırması açısından olabildiğince büyük tercih edilmelidir. Yalnız aynaların algı oyunlarına açık olduğunu hatırlatıp normalden zayıf, şişman, yakın, uzak gösteren ayna çeşitlerini tercih etmemeye dikkat edelim.

Berber Koltuk Seçimi

Rahat, ergonomik ve dayanıklı berber koltukları, müşteri memnuniyeti için kritiktir. Aynı zamanda estetik açıdan dükkanın genel temasına uyum sağlamalıdır. Renk uyumuna da koltuk seçerken dikkat etmekte fayda var.

berber dükkanı dekorasyonu

Ayrıca bekleme alanındaki koltuk, sehpa gibi mobilyaların da yine mekanın bütünlüğünü devam ettirmesine, rahat ve aynı zamanda leke tutmayan, silinebilir kumaşlardan olmasına dikkat edilebilir.

kuafor bekleme alanı dekoraysonu

Dolaplar ve Raf Sistemleri

kuafor dolap raf sistemleri

Saç bakım ürünlerinin düzenli bir şekilde saklanması için kullanılan dolap ve raflar, berber dekorasyonunun da önemli bir parçasıdır. Mekanın stiline uyum sağlamasının yanı sıra suya dayanıklı olması başta olmak üzere fonksiyonelliğine ve berberin işini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmasına dikkat edilmelidir.

Işık Seçimi

kuaför ayna seçimi Hem genel ışıklandırma hem de belirli noktalardaki spot aydınlatmalar, berber dükkanının ambiyansını belirler. Yeterli ve doğru ışıklandırma, saç kesimi ve tıraş işlemleri için de kritiktir. Beyaz ışık, saçın ve cildin doğal rengini en iyi şekilde yansıtır. Ancak sıcak bir mekan yaratmak için sarı ışıktan da dengeli bir şekilde faydalanmak gerekir.

Kuaför Tezgahı

Saç bakım ürünleri, saç kurutma makinesi, tıraş aletleri ve aksesuarlar için yeterli depolama alanı sağlaması ve kuaförün rahat hareket etmesi için geniş tercih edilmesi önemlidir.

kuafor tezgah seçimi

Tabii bunun yanı sıra uzun süre kullanımı için çizilmelere ve suya karşı dayanıklı olmasına da dikkat edilmelidir.

Berber Dükkan Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlarınızı boyatmaya, manikür pedikür yapmaya, sakallarını kestirmeye gittiğiniz bir kuaförde, hele de ilk kez gidiyorsanız, çalışanların güler yüzlü ve deneyimli olmasının yanı sıra, salonun temizliğine, mobilyaların yeniliğine ve tarzına, saatlerimizi geçireceğimiz mekanın bizi nasıl hissettirdiğine önem veririz. Bu yüzden eğer ben bir kuaför işletmesi açacak olsaydım dekorasyon konusuna ayrıca özen gösterirdim.

Kuaför salonu dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diye düşündüğümde aklıma gelenleri şu şekilde sıralayabilirim:

Müşteri Kitlesi

Kuaförünüz kime hizmet verecek? Erkeklere mi, kadınlara mı, çocuklara mı yoksa unisex bir mekan mı açacaksınız? Çıkış noktanız hizmet vereceğiniz kitleyi doğru belirlemek olsun ki doğru dekorasyon stilini ve ürün seçimini yapabilin.

kuafor salonu nasıl dekore edilir

Dekorasyon Stili ve Teması

Salonunuz için belirleyeceğiniz tema veya tarz, dekorasyon ürünleri seçiminde yol gösterici olacaktır.  Modern, endüstriyel, vintage veya rustik gibi farklı tarzlar için uygun ürünler tercih etmeniz gerekir. Bu sebeple en başta nasıl bir kuaför salonu istediğinize karar vermeli sonrasında diğer adımlara geçmelisiniz.

kuafor mobilya seçimi nasıl yapılır

Fonksiyonellik

Dekorasyon ürünlerinin sadece görsel bir etki yaratmaması, aynı zamanda işlevsel olması da önemlidir. Özellikle depolama ve düzenleme ürünleri, hem estetik hem de işlevsel olmalıdır.

berber dizayn fikirleri

Kalite ve Dayanıklılık

Kuaför açarken yapılan masrafın uzun yıllar tekrarlanmaması adına dekorasyon için alınan büyük mobilya ve aksesuarların kaliteli ve dayanıklı olmasına dikkat edilmelidir.  Özellikle yoğun kullanıma maruz kalabilecek berber koltuğu, bekleme koltuğu, kuaför tezgahı, çekmece ve dolaplar yırtılmaz, paslanmaz, suya dayanıklı mümkünse garanti kapsamlı tercih edilmelidir.

Renk ve Aydınlatma Seçimi

erkek-kuafor-dekorasyony-ornekleri

Duvar rengi, ayna yanı ışıkları dekorasyonun tarzına uyumlu olmasının yanı sıra müşterilere yapılan özellikle boyama işlemlerinin sonucunu düzgün bir şekilde sunmak adına çok ama çok önemlidir. Sarı ya da beyaz ışığın tek başına kullanılması rengi gün ışından farklı gösterebilir. Bu sebeple ışıklandırma seçimi yanıltıcı olmamalıdır.

Konfor Detayı

Özellikle bekleme alanları ve berber koltukları seçimi yapılırken  rahatlık müşterinin olumsuz izlenime kapılmadan keyifle vakit geçirebilmesi için çok önemlidir. Kimse saatlerce rahat edemeyeceği bir kuaförden hizmet almak istemez sonuçta öyle değil mi?

kuafor bekleme salonu dekorasyonu

Mekanın Boyutu

Berber salonunun boyutları bütçenize uygun seçtiğiniz bir şey, ancak mekana uygun mobilyalar tercih ederek boyut konusunu avantajlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Dükkanın boyutlarına uygun dekorasyon ürünleri seçmek, küçük mekanlarda minimalist ürünler, büyük mekanlarda ise daha büyük ve gösterişli parçalar tercih etmek doğru bir dekorasyon hamlesi olacaktır.

minimalist berber dekorasyonu

Bütçe

Tabii ki berber dekorasyonu yaparken kaliteyle birlikte bütçenizi de göz önünde bulundurarak ürün seçimi yapmalısınız. Kaliteli ürünler bazen daha yüksek maliyetli olabilir, ancak uzun ömürlülükleriyle bütçenizi korurlar. Bunu da hatırlatmak isterim tekrardan 🙂

erkek-berber-dekor-fikirleri

Moda ve Trendler

Berber salonlarında da dekorasyon trendlerini takip etmek, müşterilere güncel ve modern bir deneyim sunmanıza yardımcı olabilir. Eğer müşteri kitleniz yaşlı ve nostalji seven kişilerden oluşmuyorsa, dekorasyona dönem dönem ufak dokunuşlar yapmak müdavimlerinizin hoşuna gidecektir.

modern berber dekorasyonu

Berber Duvar Dekorları

Berber duvar dekorları, mekâna karakter katar. Vintage aletlerden modern sanat eserlerine kadar geniş bir yelpazede sunulan duvar dekorlarını salonun stiline en uygun biçimde seçmeye özen göstermelisiniz. Bu arada ünlülerin saç fotoğraflarını duvara asmak artık çok demode karşılanıyor benden söylemesi.

berber-duvar-dekorlari

Berber ve Kuaför Dekorasyon Modelleri

Klasikten moderne, endüstriyelden rustiğe kadar birçok dekorasyon modeli bulunmaktadır. Ayrıca mekânın boyutlarına, hedef müşteri kitlesine ve işletme sahibinin zevklerine göre bir tema belirlenebilir.

Fikir vermesi açısından farklı dekorasyon başlıklarında örnek fotoğraflar sunmaya çalışacağım.

Erkek Berber Dekorasyonu Fikirleri

Erkek berberlerinde genellikle maskülen renkler, mermer gibi doğal materyaller ve sade tasarımlar tercih edilir. Deri koltuklar, ahşap raf sistemleri ve metal aksesuarlar erkek berber dekorasyonunun en popüler parçalarıdır.

erkek berber dekorasyonu

Ancak kalıpların dışına çıkmak isteyenler için daha minimalist, iskandinav tarzı dekorasyon da tercih edilebilir. İşte birkaç erkek berber dekorasyon örneği:

erkek berber dekorasyonu

erkek-berber-dekor-ornekleri

Kadın Kuaför Dekorasyonu

kadın kuafor dekorasyon fikirleri

Kadın kuaförlerini dizayn ederken sonsuz alternatifle karşı karşıyasınız. Seçim yaparken salonunuzun rakiplerden daha tercih edilebilir olması için dekorasyonda farklılaşmaya gitmenizi öneririm. Kadınlar farklı mekanlar keşfedip fotoğraf paylaşmayı sever. Kuaför salonunuzda onlara bol bol fotoğraf çekilecekleri instagramlık köşeler yaratmayı unutmayın.

İşte kadın kuaför dekorasyonu için fikirler:

kadın kuafor slaonu dekorasyonu

çiçekli kadın guzellik slaonu dekorasyonu

unisex-kuafor-dekorasyonu

kadin-kuafor-duvar-dekorlari

kuafor-dekorasyonu-kadin

Unisex Kuaför Salonu Fikirleri

Günümüzün yükselen trendi unisex kuaförler kadın ve erkeklerin aynı anda hizmet almasına olanak sağladığı için dekore edilirken de bu iki müşteri kitlesine de hitap etmesi gerekiyor. Bu sebeple risk almadan modern, iskandinav gibi dekoraston stillerini tercih etmek en mantıklısı olacaktır.

Fikir vermesi açısından birkaç unisex kuaför dekorasyonu örneği bırakıyorum:

unisex kuafor dekorasyonu

unisex-kuafor-dekorasyon-fikirleri

berber dekoru

Çocuk ve Bebek Kuaför Salonları

Çocukların özellikle de bebeklerin saç kesimi oldukça sancılı olabiliyor anne babalar için. Bu nedenle özel olarak dizayn edilen, araba şeklinde kuaför koltukları olan çocuk kuaförleri çok revaçta. Hem anı biriktirmeyi seven ebeveynler için hem de makas ve tıraş makinesi korkusu olan çocuklar için bebek kuaför dekorasyonu ayrı bir özen gerektiriyor.

uçak koltuklı bebek kuaför dekorasyonu

Eğlenceli çocuk kuaförleri tasarlamak için ilham alabileceğini birkaç fikir de buraya bırakıyorum:

eğlenceli cocuk kuaför dizaynı

bebek kuaför dizaynı

Berber Dekorasyonu Fiyatları

Gelelim bir beber dükkanını dekore etmenin maliyetine… Berber dekorasyonu fiyatları, tercih edilen ürünlerin kalitesine, markasına ve boyutlarına göre değişiklik gösterecektir. Bu sebeple net bir fiyat belirtmek zor olsa da bakım ürünlerini hariç tuttuğumuzda bir kuaför salonu dekorasyonu maliyeti en az 50.000TL ila 1.000.000TL arasında değişiklik gösterebilir, hatta bu sınırların dışına da çıkabilir.

Ancak hatırlatmakta fayda var, güzel bir atmosfer yaratmak müşteri sayınızı ve bağlılığını artıracağından orta vadede dekorasyon harcamalarınızı kapatabilirsiniz.

Umarım fayda sağladığınız bir yazı olmuştur. Yorumlarını paylaşırsanız beni çok mutlu edersiniz 🙂

 

Yazar Hakkında

Ülviye Suna
Ülviye Suna
Merhaba, ben Ülviye. Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 senedir özel sektörde SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Yazı yazmayı, hayvanları, denizi ve dekorasyonu çok seviyorum. Bir kuşum, bir salyangozum, bir de kitabım var. (https://www.kitapyurdu.com/kitap/neden-dogurmuyorum-/650183.html)
Sevdiğim, beğendiğim şeyleri takip için hesaplarımı ziyaret etmeyi unutmayın 🙂

Başka Yazı Yok

Giriş Yap

close