Afrika Sepetleri ile Duvar Dekorasyonu

İçindekiler (Başlıklara tıklayarak okumak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabilirsiniz.)

Afrika Sepeti Nedir?

Duvar dekorasyonunda farklı bir arayışa girenler için Afrika sepetlerinden bahsetmek istiyorum. “Neden hasır sepet demiyorsun da Afrika sepeti diyorsun?” dediğinizi duyar gibiyim =) Afrika sepeti çünkü kendine özgü motifleri, renkleri var. “Peki başka nerenin sepeti var?” diye soracak olursanız da Fas – Marakeş diyebilirim. Ama şimdi öncelik Afrika sepetlerinde.

hasir-sepetler

Afrika Hasır Sepetler Nerede Nasıl Yapılır?

Güney Afrika (Botsvana, Namibia, Zimbabwe) halkı tarafından hasırotu ve rafya gibi bitkilerin elle örülmesi ile yapılıyor bu sepetler. Geleneksel motifler ve naturel renkler kullanılıyor tasarım aşamasında. Birçok farklı amaçla kullanılan Afrika sepetleri, son zamanlarda duvar süsü olarak ön plana çıkıyor. 

Ben de duvar dekorasyonunda Afrika sepetlerini ve bu başlık altında diğer hasır sepetleri nasıl kullanabileceğimizden bahsetmek istiyorum.

Dekorasyonda Afrika Sepetleri Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yazlık ev dekorasyonu için biçilmiş bir kaftan olduğunu söyleyebilirim Afrika sepetlerinin. Özellikle de sade, beyazın ön planda olduğu, ham ahşap dokunuşların  yer aldığı bir dekorasyona sahipse bu ev… Hasır sepetlerin bambu ve keten malzeme ile de çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim.

Afrika sepetlerini duvara asma kısmına gelince…

Bunun için hasır sepetlerin daha yassı olan modellerini tercih etmelisiniz. Hasır tabak olarak da geçiyor. Boş duvarınızı farklı boyutlardaki sepetlerle donatarak aşağıdaki gibi etkiler yaratabilirsiniz dekorasyonda.

hasir-sepet-

hasir-sepet

hasir-duvar-tabaklari

hasir-duvar-dekoru

afrika-hasir-sepet

afrika-hasir-sepetler

afrika-sepet

afrika-sepetleri

hasir-duvar-dekor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

63 + = 72